Drobná vážka, z našich různokřídlic nejmenší. Dospělí samci jsou černohnědí až černí, se žlutými skvrnami, zejména na bocích hrudi a prvních článků zadečku, drobné párové skvrnky jsou i na konci na S7 a S8. Žluté skvrny s věkem tmavnou a mohou být nezřetelné. Oči jsou svrchu tmavě rudohnědé, zespod tmavě zelenožluté. Samice a mladí samci jsou okrově žlutí, někdy s černavým kouřovým nádechem. Jejich diagnostickými znaky jsou tmavá trojúhelníková skvrna na vrchní straně hrudi a rozsáhlá černá kresba na bocích hrudi, kontrastující s jasně žlutým podkladem, a široký černý pruh na boku zadečku. Nohy obou pohlaví jsou černé, stejně jako plamky, které jsou však u čerstvě vylíhlých jedinců bílé.
Vážka tmavá preferuje kyselé vody všech poloh, obývá rašeliniště, slatiniště, zrašelinělé lesní rybníčky apod., i když je možné ji potkat i v mělkých vodách rybníků nebo zarostlých příkopů a tůní. Obvyklý je výskyt porostů ostřic, sítin a rašeliníku. Výskyt má celosezónní, obvykle však až od poloviny července do konce září.
Samci posedávají na nízké vegetaci, obvykle s dobrým výhledem do okolí, případně v krátkých výletech obletují břehy, či přeletují nad litorálními porosty. Často se v letu zastavují na místě, zejména před usednutím. Páření probíhá na nízké vegetaci, trvá obvykle delší dobu. Vajíčka klade za letu, často v tandemu.