Kudlanky
Řád kudlanek je zastoupen v tropech a subtropech 1800 druhy, u nás žije na teplejších mistech naší republiky jeden druh – kudlanka nábožná (Mantis religiosa).
Kudlanky jsou vesměs dlouhý hmyz zelené až hnědé barvy, přední končetiny posázené trny jsou přeměněny v lapací orgán.Jejich potravu tvoří různý hmyz – sarančata, mouchy i motýli.Kudlanka patří mezi hmyz s proměnou nedokonalou, u kterého neexistuje stádium kukly a larva je velice podobná dospělci , pouze nemá vyvinutá křídla a rozmnožovací orgány, které dospějí po posledním svlečení . Samička se dožívá 7-8 měsíců života, sameček pouze 1-2. Křídla používají kudlanky hlavně v ohrožení života, když je pronásleduje predátor se kterým nechtějí bojovat(např. drobní hlodavci, kočky, člověk, atd) nebo při cestování za potravou. Samička má bříško složené ze šesti článků, sameček má článků osm. Samečků je v přírodě podstatně méně než samiček.Po dokončení kopulace je sameček často sežrán,i když sevyskytují hlasy zpochybnující tento všeobecně známý jev.Děje se tak hlavně v době nedostatku potravy.
Kudlanka vypouští na tělo oběti sliny, které lokálně umrtví nervovou soustavu a zároveň kyselina v nich obsažená naleptá potravu do jakési kaše, kterou pak kudlanka konzumuje. Proto je běžné, že se oběť při požírání hýbe, ačkoliv ji již chybí i větší část těla.
Na první pohled zaujme přední pár končetin, který je uzpůsoben k uchvacování kořisti. Fungují jako střenka zavíracího nože, kořist je bleskovým sklapnutím přivřena mezi ozubenou holeň a chodidlo . Přední pár křídel je kožovitý, zadní je krytý pod nimi a je blanitý. U kudlanek létají hlavně samci – jsou menší – a i ti jen neradi. Samička dokáže přeletět jen pár metrů narozdíl od ní sameček až pár desítek metrů. Je to především díky velikosti a váze samičky.