Z našich druhů r. Orthetrum nejmenší, velikostí se blíží r. Sympetrum. Samci mají modře ojíněný zadeček, hnědý „obličej“ a hnědou hruď (z boku bez kresby a pokud je ojíněna, tak obvykle jen slabě, i když se mohou vyskytnout i „celomodří“ jedinci), na vrchní straně hrudi jsou zřetelné světlé antehumerální pruhy. Ty jsou patrné i u samic, které jsou jinak v mládí světle hnědé, s věkem tmavnou. Pro samice je charakteristická tenká černá hřbetní linka na zadečku. Na jeho článcích mají po páru drobných černých teček, které jsou obvykle spojeny černou příčkou (ta však může chybět). Plamky jsou nápadně dlouhé a světlé. U problematických samců (mladých nebo naopak ojíněných včetně hrudi) může k určení pomoci charakteristický tvar sekundárního genitálu.
Nejpodobnějším druhem je vážka hnědoskvrnná (O. brunneum), jejíž vybarvení samci ale nemají světlé antehumerální pruhy, mají světlemodrý „obličej“ a obvykle kompletně modře ojíněnou hruď. Samice jsou si podobnější, ale liší se rovněž nepřítomností výraznějších antehumerálních pruhů. Rozdíly v kresbě teček/čárek na zadečku nemusí být spolehlivé. Dobrým znakem pro odlišení vybarvených imág je rozdílná barva plamek, méně spolehlivá je u mladých jedinců.
U nás hlavně v nižších polohách, ale výskyt je spíše roztroušený, nejedná se o všudypřítomý druh. Vyhledává především drobnější  tekoucí  potoky s vyvinutou makrovegetací, ale také kanály a struhy, případně výpustě rybníků apod.  Objevuje se během celé sezóny, s maximem v době letních prázdnin.