Když jsem jednu z našich nejhezčích vážek, Sympetrum pedemontanum , před čtyřmi lety u nás na Kyjovsku poprvé fotil a pozoroval, psal jsem, že vážka je na lokality nestálá a když je tam jeden rok, vůbec to neznamená, že tam bude sezonu příští . Naštěstí to vypadá, že  je tato lokalita pro jejich výskyt more »

Číst dál

  Nejmenší  z  našich  „bělonosek“,  velikostí  blízká  vážce tmavé (Sympetrum danae), s velmi štíhlým zadečkem. Dospělí samci s charakteristickým černočerveným zbarvením hrudi a řadou relativně malých červených podlouhlých skvrnek na hřbetě zadečku až po S7. Mladí samci a samice mají kresbu stejnou, ale žlutou. Plamky jsou obvykle velmi tmavé, ale jako samotný determinační znak nestačí, more »

Číst dál

  Tělo zelenohnědé, s kovovým leskem, bez modravého ojínění. Plamky na křídlech jsou dvoubarevné s hnědou bazální a bílou apikální částí. Spodní zadní část hlavy je světlá – žlutá. Zelenobílé rozhraní na boku hrudi je jednoduché, nevybíhá v další pruhy. Konec zadečku je světlý, horní zadečkové přívěsky jsou také převážně světlé, spodní krátké se zahnutými more »

Číst dál

Tento rok jsem si konečně splnil jedno svoje dávné přání ,fotit vlhu pestrou ( Merops apiaster ). Od půle května je na zajímavé lokalitě pozoruju a zkouším fotit 🙂 ono výbava makrofotografa na ně moc nefunguje , ještě že mám aspoň tu 300 🙂 .Někdy taky přemýšlím 🙂 , že je něčím praštím,zvlášt,když si uloví more »

Číst dál