Jedna z našich nejhojnějších vážek,vyskytuje se všude na stojatých vodách s řidší vegetací. Výskyt je celosezónní, s maximem na počátku léta.

Zbarvení samečka a samičky je dost odlišné, dospělý sameček je na zadečku zbarvený světle modře a na hrudi je hnědý, zatímco samička a čerstvě vylíhnutý sameček jsou na zadečku žlutí a na hrudi hnědo-žlutí. Samička má na boku zadečku černé srpovité pruhy.  Křídla jsou čirá s černou plamkou. Nohy jsou černé a u samičky navíc se žlutou barvou na stehnech. Na posledních článcích zadečku a přívěscích jsou samička i sameček černě zbarvení (vážka bělořitná je zde bílá).

Páření začíná ve vzduchu, spojený pár často chvíli létá, pak usedá do vegetace či na zem. Samice klade vajíčka za nízkého letu, odhazuje jej ťukáním zadečku o vodní hladinu.

Larvy žijí většinou přímo na dně v organickém detritu. Larva je poměrně velká a má dlouhé zadečkové přívěsky, hřbetní trny jsou zřetelně vyvinuté až po S6, patrné i na S7, na S8 chybí (na rozdíl od larev r. Libellula). K líhnutí dochází na vegetaci nízko nad zemí, většinou v blízkosti břehu, často ale i několik metrů od břehové linie.

2013453aa

201344+

Vážky černořitné 2013

kop1

y26