Všudypřítomný druh, vyskytující se ve všech částech české republiky. Jedná se o jednu z nejhojnějších vážek.

Barva těla je hnědá až černohnědá, hruď černohnědá, na boční straně hrudi převládá svítivě zelené zbarvení, podél švů jsou široké hnědé pruhy. Barva zadečku je černohnědá u samic hnědá. Na zadečkový částech převládá u samců barva modrá, u samic zelená. Břišní přívěsky samců končí trnem zahnutým směrem dolů.Oči jsou složené a dotýkají se. U samců jsou zelené, v horní části s modrým leskem, u samic zelené – žlutozelené.Křídla jsou čirá nebo se slabě hnědý či okrovým nádechem. Nohy jsou celé černé s krátkou skvrnou světlehnědé barvy.

Živí se hmyzem a menšími druhy vážek. Samci jsou teritoriální a velice agresivně zahánějí jiné samce i jiné druhy vážek, které naruší jejich teritorium. Potravu i samičku hledá ve výšce přibližně 20-50cm. Na noc se většinou ukrývají v hustém porostu rákosu, kde je lze za chladného rána s trochu zkušeností a štěstí najít. Osidluje téměř všechny typy stojatých vod.

Po útoku samečka na samici a spojení, pár odlétá do korun stromů kde se zavěsí a páří desítky minut až 1,5 hodiny.Samice klade vajíčka sama bez přítomnosti samečka. Vybírá si k tomu jakákoli místa, např. kmeny stromů, kameny pokryté mokrým mechem, stébla vodní vegetace atd. Sedící samice noří zadeček přibližně 5cm pod hladinu vody, kam klade vajíčka. Klást může i na mokré bahno. Líhnutí probíhá od konce května s maximem ke konci června.