Šídlo královské (Anax imperator) patří mezi vážky, do podřádu Anisoptera.Tento druh je naší největší domácí vážkou. Je výborným a rychlým letcem. Tomu napovídá i jeho vědecké jméno (latinsky anax = pán, imperator = vládce).

Šídlo královské je dlouhé 70-80 mm. Rozpětí křídel je 90-110 mm. Hrud‘ je po stranách modrozelená. Modrý zadeček má černou kresbu. Jeho zrak je výborný; složené oči jsou rozděleny na dvě poloviny – horní slouží k vidění na dálku a spodní je uzpůsobena nablízko. Jejich křídla jsou v klidu vodorovně roztažena. Při kladení vajíček samička usedne na vodní rostliny, např. na rdest. Poté vajíčka vpichuje do silných stonků. Zadeček je přitom potopený ve vodě.

Larvy žijí na dně stojatých vod. Postrádají listovité přívěsky na konci těla, vpřed se tedy pohybují pomocí zpětného odrazu, vytlačováním vody z konečníku. Jsou dravé a živí se jiným hmyzem, pulci a rybičkami. Přemůžou také drobné mloky. Loví spodním pyskem (maskou), kterou bleskově vysunou dopředu. Vývoj larvy trvá přibližně jeden rok. Před vylíhnutím vyleze larva z vody (vyšplhá po rostlině nad hladinu) a v podobě imaga (plně vyvinutý dospělec) opouští prasklou larvu svlečku.

Tato vážka je rozšířena po celé Evropě. Žije především na zarostlých rybnících, bohatých na živiny. Je ale možné ho pozorovat i daleko od vod. Setkáváme se s ním od června do srpna.