Nejmenší vážka Evropy, dlouhá jen 2,5 cm. Křídla jsou vzhledem k zadečku nezvykle krátká, se světlými plamkami. Tělo je na hřbetní straně zelené, kovově lesklé. U samců jsou spodní strana hlavy, boky hrudi, zadečku a hřbet konce zadečku zbarveny světle modrošedě (barevný vzor jako u šídlatek). U samic je v těchto partiích nahrazena modrošedá barva většinou žlutohnědou, některé samice jsou androchromní, to znamená zbarvené podobně jako samci. Nohy jsou světlé.
Záměna je vzhledem k miniaturní velikosti prakticky vyloučena, žádná jiná vážka v Evropě není tak malá. Barevnou kombinací se Nehalennia spíše blíží šídlatkám, např. š. zelené (Lestes virens), které jsou však výrazně větší.
U nás je toto šidélko známé ze dvou lokalit – slatiniště Kramářka u Veselí nad Lužnicí a Břehyňský rybník u Doks (tam bylo nalezeno až v 2014, i když je možné, že populace je tam dlouhodobě). Šidélko lesklé žije na rašeliništních biotopech s navazujícími ostřicovými porosty .
Šidélko Nehalennia speciosa je nejen nejmenší evropská vážka, ale také nejnenápadnější, a to jak díky své miniaturní velikosti, tak pro skrytý způsob života. Většinou sedí na stéblech a listech ostřic, za stébla se i schovávají. Létají většinou jen na velmi krátké vzdálenosti mezi jednotlivými stébly ostřic uvnitř porostu.