Proč Fotovážkování ???? Chtěl bych Vám tady představit všechny druhy vážek ( asi 68 až 74) , vyskytujících se u nás v České republice. Fotografie, které tu najdete, nebudou prezentovány v odborném smyslu 🙂 , spíš to bude můj pohled na tyto překrásné a většinou už i ohrožené tvory a jejich svět. No a taky se tu budou objevovat i další zajímaví reprezentanti hmyzí říše, než jenom vážky, ale těch tu bude zaručeně nejvíc 😉 .
Vážky (Odonata)
Do vážek patří čeledi motýlicovitých, šídlatkovitých, šidélkovitých, šídlovitých, lesklicovitých a vážkovitých. Jsou to hbití letci, kteří obývají prostředí v blízkosti tekoucích i stojatých vod. Objevují se nad hladinami tůněk, rybníků i řek, často sedají na pobřežní vegetaci. Především mladší jedinci se zatoulají i dál od vody, ale posléze se vrací. Hodně druhů vážek patří k velkému hmyzu.
Délka těla je od 20 do 80 mm, rozpětí křídel dosahuje až 110 mm. Tělo se skládá z hlavy, hrudi a zadečku.Nápadné jsou složené oči, které mohou být tvořeny až mnoha tisíci malými očky (ommatidii). Jsou vyvinuty tři temenní očka (ocelli). Dle některých pramenů mohou určité druhy vážek vidět až na vzdálenost 40 metrů. Na mohutně vyvinutou hruď se upínají dva páry křídel a tři páry nohou. Křídla mají velmi dobře vyvinutou žilnatinu, některé druhy se podle ní rozlišují. Počet mávnutí za vteřinu může dosahovat až 30, rychlost letu i 6 metrů za vteřinu. Nohy slouží za letu k uchopení kořisti, v klidu k přichycení na podkladě.
Vážky se vyvíjí nedokonalou proměnou.Vajíčka se kladou do vody, na listy, vyjímečně do země. Larva žije ve vodě, kořist loví pomocí takzvané masky, což je vychlípitelné ústní ústrojí. Několikrát se svléká, přičemž pokaždé se zvětšuje, dýchá pomocí žaber. Dorostlá larva přestává přijímat potravu, vyleze z vody a pevně se přichytí na pevný podklad. Její hřbetní pokožka praskne a imago vyleze ven.Během chvíle jeho tělo tuhne, objevují se barvy a natahují křídla. Po narození se vzdálí od vody. Larvy i imaga jsou dravé, loví různý hmyz i jiné bezobratlé živočichy.
Šidélka,šídlatky,motýlice
Stejnokřídlí, (Zygoptera) jsou podřád hmyzího řádu vážek (Odonata). Na světě jich existuje asi 2753 druhů,v Čechách asi 25.
Mají dva skoro stejné páry předních a zadních křídel, narozdíl od podřádu šídla (Anisoptera), které mají oba páry křídel více odlišné. Oči mají daleko od sebe. Jsou štíhlé, s protáhlým zadečkem.Nymfy (larvy) motýlic mají na konci zadečku tři protáhlé výrůstky sloužící k plavání. Nymfám mohou dorůstat ztracené končetiny (regenerace), i když už nebývají tak dokonalé jako původní. Létají poměrně pomalu, často usedají na vegetaci.
Motýlice se vyvíjejí proměnou nedokonalou. Pohlavní orgány mají umístěny na konci zadečku. Sameček má ještě mezi druhým a třetím článkem umístěn kopulační orgán, na který před kopulací přenáší spermie z pohlavního orgánu.Vajíčka kladou obvykle zadečkem ponořeným několik centimetrů do vody. Některé druhy kladou vajíčka do větví u břehu nebo do rostlin.Při kladení vajíček samec často přidržuje za hlavou samičku klíšťkami, které má na konci zadečku a létají spolu v tandemu.Z vajíčka se nejprve vylíhne prelarva, která je bez funkčních nohou. Po několika sekundách, někdy až hodinách se promění v první larvární stádium. Larva žije ve vodě. Živí se dravě, většinou larvami drobného hmyzu. K lovení kořisti má tzv. masku kterou dokáže vymrštit, uchopit do ní kořist a přitáhnout k ústům. Larvy se svlékají 7-15x.