Středně velká vážka, se štíhlým dlouhým zadečkem. Dospělí samci mají zadeček šedomodře až bíle ojíněn, koncová třetina je černá, avšak zadečkové přívěsky jsou bílé. Hruď je tmavohnědá, s dvěma nekontrastními, avšak zřetelnými pruhy na boku hrudi, zřetelný je i světlý proužek probíhající středem vrchní strany hrudi a navazující světlé zbarvení hrudi mezi křídly. Dospělé samice jsou špinavě světle okrové až místy bělošedé,  s podélnými, obloukovitě prolamovanými černými pruhy na vrchní straně zadečku, bílá špička zadečku je nápadnější než u samců. Oči samců jsou zelenavé, samic zeleno – až hnědošedé. Plamky jsou černé.
   Samcům jsou nejbližší samci vážky černořitné(O. cancellatum), kteří se liší, krom tmavé barvy zadečkových přívěsků, zřetelně robustnějším zadečkem a chybí jim bělavé pruhy na boku hrudi. Samice O. cancellatum mají o poznání živější barvy (působí spíše žlutočerně, zatímco samice O. albistylum hnědočernobíle), avšak též bez světlých pruhů na bocích hrudi. Samice našich dvou dalších druhů rodu, O. brunneum a O. coerulescens, jsou uniforměji hnědožluté a nemají černé plamky.
   Vyskytuje se v nížinách na otevřených stojatých vodách, s málo vyvinutou příbřežní vegetací. Hojnější výskyt zejména na Moravě v povodí velkých řek, v Čechách pravidelněji hlavně na Třeboňsku a Českobudějovicku. Výskyt po celou sezónu, s maximem v červnu a červenci.