Nedávno jsem tu představoval knížku našich kamarádů Martinů Waldhausera a Černého  Vážky České republikypříručka pro určování našich druhů a jejich larev. No a k narozeninám mě moje  manželka (děkuji, Zlatíčko a taky dík M.Černému za inspiraci, když u nás byl na herosech, hodně se nám příručka líbila a dlouho jsme ji studovali  🙂 ) obdarovala dalším polním průvodcem Field Guide to the Dragonflies of Britain and Europe.

Dystra

 Tuto polní identifikační příručku pro všechny vážky a šídla  Evropy a Británie přináší jeden z nej odborníků  z celého kontinentu K.D.B.Dijkstra  spolu s uznáváným  ilustrátorem  hmyzu  Richardem Lewingtonem . Průvodce se vztahuje na celou Evropu, od polárního kruhu až po Středomoří, včetně severní Afriky a Turecka.

 Příručka (320 stran) je v angličtině. Začíná obecnou částí s představením druhu, rozdělením, jeho popisem, anatomií, terminologií, představením jednotlivých zemí a jejich typických  druhů.

  Dále je všech 160 ( 120 hlavních, 40 okrajových ) druhů popsáno s podrobnými popisy, upozornění na podobné druhy, informace o chování, rozsahu a stavu  výskytu, lokality a letové sezóny. Většinou je na dvou až čtyř stranách každý druh představen  fotografiemi samců, samic ,nedospělých stádií i barevných variant. Obsahuje detailní boční i horní pohledy, blízké záběry důležitých znaků a rozdílů, jako jsou pohlavní orgány a další určovací znaky.

eurodragon246-247

Objednat se dá na http://www.nhbs.com/title/view/145735

  Škoda jenom ,že příručka neobsahuje 🙁 taky obrázky larev a svleček, jinak by byla stoprocentní 🙂 . I tak tuto příručku hodnotím  jako jeden z nejlepších určovacích průvodců, pro cestovatele po Evropě určitě  povinnost 🙂 😀 .